Skip to main content
school tool       facebook       twitter       youtube
North Syracuse schools - click for home
stars
 

Cicero-North Syracuse High School DECA Places 31 at Regionals

The 2017-2018 Regional DECA competition was held on December 19, 2017, at Lemoyne College.  Region 9 DECA’s membership this year consisted of over 500 students competing for top honors. Competitors came from eleven high schools across Central New York.  The high schools competing this year include: Phoenix, Norwich, Henninger, Liverpool, Solvay, Central Square, East Syracuse-Minoa, Fowler, Skaneateles, Nottingham, and Cicero-North Syracuse High School. 

The future marketing/management leaders’ events consist of a 100-question college level marketing/management test and a role-play with a member of the business community.  The role-play is given to the students during competition and they have a 10 or 20 minute preparation period to generate solutions to the business problem presented to them.  Once the time is over, they have to present their answers to a member of the business community who serves as a judge.

C-NS students won three first place awards, 10 second place awards, 11 third place awards, five fourth place awards, and two fifth place awards.  A total of 31 students have now qualified for the state competition that will be held March 7 – 9 in Rochester, NY.  Below is a list of the winners and their events: 
 
First Place Winners
Benjamin Stevenson – Job Interview
Ryan Ingerson – Marketing Communications
Jason Hughes – Accounting Applications
 
Second Place Winners
Alexandra Cifaratta –Business Law & Ethics Team
Lexie Hnatiw – Business Law & Ethics Team
Teagan Brown – Business Law & Ethics Team
Karlee Marchione – Business Law & Ethics Team
Chris Kowalewski – Accounting Applications
McKenna Lusnar – Marketing Management
Vanessa Luangaphay – Marketing Management
Christian Carlin-Saracene – Marketing Comm.
Emily Locastro – Hotel & Lodging Management
Iyana Armstrong – Quick Serve Restaurant
 
Third Place Winners
Noah Fiumara – Hospitality Services Team
Emily Dembowski - Hospitality Services Team
Brianna Galway - Apparel & Accessories
Gracie Gleason – Sports & Entertainment Team
Jacqueline Cupoli – Sports&Entertainment Team
Julia Towers – Quick Serve Restaurant
Nicole Perrigo – Buying & Merchandising Team
Hayden Leonard –Buying&Merchandising Team
Kyle Kuhn – Entrepreneurship Series
Maria Marullo – Job Interview
David Grasso – Accounting Applications
 
Fourth Place Winners
Riley Hogan – Buying & Merchandising Team
Bryant Perdomo –Buying&Merchandising Team
Catherine Crivelli – Retail Merchandising
Taylor Heymann – Business Services Marketing
Dan Miles – Business Finance Series
 
Fifth Place Winners
Tyler Kocik – Public Speaking
Casey Koenig – Entrepreneurship Series